20Lut
By: MW khrybitwy.pl Wł.: 20 lutego 2019 In: Aktualności, News PL Comments: 0

Banany – co o nich wiemy?

Banany to jedne z najczęściej kupowanych i spożywanych owoców tropikalnych. Wartości prozdrowotne zapewniają im wysokie miejsce pośród produktów o właściwościach leczniczych. Na świecie jest ponad trzysta odmian bananów. Jednak do sprzedaży trafia zazwyczaj tylko jedna – Cavendish.

Szacowane spożycie bananów w Polsce to ok. 6 kg rocznie na jedną osobę. Jest to najmniejsze spożycie ze wszystkich krajów europejskich. Wartości te stale rosną. Wpływ na to mają wyjątkowe właściwości owoców, wyborny smak i łatwa dostępność. Coraz więcej konsumentów zachęconych niską ceną i wyjątkowo korzystnym działaniem na zdrowie, kupuje te smaczne, lecz wciąż zbyt nisko cenione owoce w coraz większych ilościach.

Banany i inne owoce cytrusowe dostępne na khrybitwy

Banany i inne owoce

Zielone banany
Banany - co o nich wiemy

Banany – właściwości odżywcze i prozdrowotne

Wartości odżywcze bananów budzą coraz większe zainteresowanie wśród osób szukających zdrowych i naturalnych produktów spożywczych. Dietetycy polecają je, jako źródło naturalnych składników odżywczych. Owoce zawierają dużą ilość potasu i innych składników mineralnych m. in. wapnia, magnezu i fosforu, oraz witaminy: A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. Osoby z nadciśnieniem, wrzodami i wysokim cholesterolem, powinny uwzględnić w swojej diecie banany. Spożywanie regularnie wpływają na obniżenia ciśnienia, będą przeciwdziałać wzrostowi cholesterolu i załagodzą problemy związane z przewodem pokarmowym.

Mogą przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka związane z zachorowaniem na różnego rodzaju nowotwory m. in. nowotwór nerki i okrężnicy. Jako naturalny prebiotyk, ułatwiają namnażanie dobroczynnych bakterii w jelitach. Polecane są szczególnie osobom po antybiotykoterapii, ułatwiają odbudowę flory bakteryjnej w jelitach, aktywizują układ odpornościowy i dostarczając łatwo przyswajalnych węglowodanów, zapewniają właściwą ilość energii niezbędnej w procesie rekonwalescencji.

Pochodzenie i uprawa bananów.

Inne owoce dostępne na Placu KH Rybitwy

Te niezwykłe owoce uprawiane są we wszystkich krajach tropikalnych. W Afryce dla większości społeczeństwa stanowią główny składnik diety tak, jak dla nas zboże i ziemniaki. Banany są też towarem eksportowym do krajów Europejskich m. in. do Polski. Importowane są głównie z krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki Zachodniej i Karaibów. Dla większości z tych krajów eksport bananów stanowi znaczną część dochodów.

Większość z nich uprawiana jest na dużych monokulturowych plantacjach w Ameryce Łacińskiej. Owoce rosną przez ok. 9 miesięcy. Do prawidłowego wzrostu potrzebują dużo wody i słońca. Ważną rolę odgrywa też właściwa ochrona przed różnymi chorobami i szkodnikami. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji banany osiągają wymaganą wielkość (minimum 14 cm długości). Myte i pakowane w kartony, wysyłane są drogą morską do krajów konsumenckich. Na tym etapie mają zielony kolor – dojrzewanie następuje później po dotarciu na miejsce. W specjalnie przystosowanych magazynach (dojrzewalniach) przechowywane są od 4 do 8 dni. Stopniowo podnoszona temperatura sprawia, że nabierają żółtej barwy i odpowiedniego smaku.

Banany a zdrowie.

Wysoki indeks glikemiczny (dojrzałych) bananów wpływa na zwiększone stężenie glikemii. Owoce nie powinny być spożywane przez osoby z cukrzycą. Produkty o wysokim stężeniu glikemicznym są błyskawicznie wchłaniane przez układ pokarmowy, co skutkuje zwiększonym stężeniem glikemii. Nieprawidłowa glikemia (zwiększone stężenie glukozy po spożytym posiłku) może doprowadzić do przewlekłego powikłania cukrzycy m. in. do chorób układu krążenia, uszkodzenia naczyń krwionośnych itp. Zielone banany mają niski indeks glikemiczny (IG), jednak w miarę dojrzewania lub przy obróbce cieplnej (IG) wzrasta i może przyczynić się do rozwoju choroby.

Banany to wartościowe o wielu prozdrowotnych właściwościach produkty. Poza nielicznymi wyjątkami spożywanie ich może przynieść szereg korzyści, dla zdrowia naszego organizmu. Włączenie ich do diety zapewni kulinarne doznania i stworzy nowe możliwości w codziennym jadłospisie. Owoce dostarczą składników odżywczych, korzystnie wpłyną na zdrowie i wygląd i pomogą zachować siły witalne organizmu. Regularne spożycie tych niezwykłych owoców tropikalnych pomoże zachować dobrą kondycję organizmu przez długie lata i umożliwi radość z życia.

Te i inne owoce tropikalne dostępne są w szerokim asortymencie i konkurencyjnych cenach u naszych partnerów na Kompleksie Handlowym Rybitwy

Zapraszamy na zakupy.

Zobacz aktualne ceny bananów i innych warzyw i owoców.

Gdzie kupić smaczne i świeże banany w Małopolsce?

Zapraszamy na nasz Kompleks Handlowy, rekomendujemy zakupy hurtowe u poniższych sprzedawców.