28Lis
By: MW khrybitwy.pl Wł.: 28 listopada 2017 In: News PL Comments: 0

Od dłuższego czasu notujemy stały wzrost cen tego bardzo popularnego produktu spożywczego. Jaja osiągnęły najwyższą cenę od kilku lat. Tendencja wzrostowa dotyczy głównie jaj konsumpcyjnych czyli tych, które oferowane są w sklepach, na placach targowych w sprzedaży detalicznej i hurtowej. Tylko w ostatnim okresie czyli na przestrzeni października i listopada średnia cena za 100 szt. oscylowała na poziomie 40,00 złotych. W porównaniu do roku ubiegłego cena wzrosła o ponad 20 – 25%.

Wzrost cen jaj - co jest przyczyną?Wzrost cen jaj w Polsce i nie tylko.

Jakie czynniki mają wpływ na ciągle windowane ceny jaj w naszym kraj? Oczywiście dla obserwatorów tego tematu, nie jest tajemnicą, że główną i najważniejszą przyczyną jest ogólny wzrost cen na rynkach europejskich i zwiększony eksport jaj na rynki unijne. Problemy tak naprawdę rozpoczęły się na początku 2017 roku, gdy na wielu fermach czołowych europejskich producentów wykryto ogniska ptasiej grypy i w ramach z nią walki dość znacznie zostały zredukowane ilościowe stany „kur niosek”.

Już w marcu wydawało się, że problem został rozwiązany, jednak na przełomie kwietnia i maja odnotowano kolejne przypadki tej choroby. Drugim o ile nie najważniejszym czynnikiem to wykrycie „Niprofilu” na fermach kurzych w Holandii – Niemczech,  Belgii i innych krajach Unii Europejskiej. Odbudowanie tak nadwątlonych stad rodzicielskich niestety nie odbywa się z dnia na dzień i może trwał nawet 9-12 miesięcy. To naszym zdaniem główne i najpoważniejsze przyczyny tendencji wzrostowych cen jaj.

Ceny jaj na rynkach europejskich.

Jak wiadomo gospodarka nie tylko spożywcza, jest połączona ze sobą pod względem bardzo dużej ilości czynników, co ma bezpośredni wpływ na efekty również na rynkach pośrednich. Wpływ zmniejszonej populacji kur niosek spowodował spadek produkcji w krajach europejskich, co zwiększyło niepomiernie zapotrzebowanie na tych rozwiniętych rynkach w ten jakże ważny produkt spożywczy. Tylko dla przykładu podajemy dane pokazujący poziom wzrostu cen w kilku najważniejszych – największych rynkach europejskich:  Niemcy – wzrost cen na poziomie ponad 90%, Belgia  – wzrost na poziomie blisko 70%, Holandia – wzrost cen około 65%, Włochy – wzrost cen ponad 55%

Otwarcie rynku europejskiego – szansa dla polskich producentów.Ceny jaj w Małopolsce.

W związku ze zwiększoną podażą na największych rynkach Europy, polscy producenci zwiększyli radykalnie eksport. Ceny hurtowe jaj na giełdach osiągają rekordowe – nie notowane ceny. W październiku za jaja spożywcze w klasach M i L płacono ponad 160 Euro za 100 kg. Co było wzrostem blisko 20% w porównaniu do września. Porównując ceny rok do roku ten wzrost wyniósł prawie 50%.  Zwiększenie eksportu przez rodzimych producentów i galopujące ceny na głównych giełdach Europy to naszym zdaniem główna przyczyna wzrostu cen jaj w Polsce.

Prognozy na ceny jajek przed Świętami.

Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla klientów indywidualnych. Naszym zdaniem, obserwują globalne tendencje przed Świętami Bożego Narodzenia ceny jajek wzrosną. Będzie to spowodowane jeszcze większą podażą niż w obecnym okresie ( II połowa listopada). Co w takim przypadku powinni robić indywidualni klienci? Naszym zdaniem w tak malej skali jak podstawowe gospodarstwo domowe, nie powinniśmy wpadać w panikę i robić spektakularnych zapasów tego towaru. Ale informujemy, że wzrost cen jaj, spowoduje również windowanie innych produktów w przypadku których, jaja są elementem pośrednim w jego wytworzeniu. 

Notowania cenowe aktualnych produktów

Zapraszamy do śledzenia aktualnych notowań cenowych najważniejszych artykułów spożywczych publikowanych na naszej stronie.