10Paź
By: MW khrybitwy.pl Wł.: 10 października 2019 In: Aktualności, News PL Comments: 0

Dynia

Dynia niekwestionowaną królową jesieni

Dla wszystkich, których smuci koniec lata, mamy doskonałą wiadomość. Nadejście jesieni to najlepszy czas na korzystanie ze zbiorów w formie przecierów, marynat czy kiszonek. Bezapelacyjną królową jesieni jest też dynia, która nie tylko cieszy oczy i podniebienie, ale jest prawdziwą skarbnicą zdrowia.

dynia skarbnicą zdrowia

Dynia to kopalnia beta-karotenu

To nie wszystkie zalety występującego w dyni beta-karotenu. Jego dodatkową funkcją jest także utrzymywanie prawidłowej kondycji naszego narządu wzroku. Zmniejsza stany zwyrodnieniowe plamki żółtej, odpowiedzialnej za prawidłowe widzenia, najczęściej spotykane u osób w podeszłym wieku. Dla młodszych osób beta-karoten zawarty w dyni sprzyja utrzymaniu wzroku w dobrej kondycji, poprzez przekształcanie beta-karotenu w witaminę A, która w organizmie człowieka jest składnikiem barwnika wzrokowego (odpowiedzialnego m. in. za sprawne widzenie po zmroku). Składnik ten zapobiega ponadto zespołowi suchego oka czy powstawaniu zaćmy.
Smak dyni powinny docenić osoby na diecie. Warzywo zawiera jedynie 32 kcal w 100 gramach, ma właściwości odkwaszające, oczyszczające oraz wzbogaca nasz organizm w błonnik pokarmowy (1 g na 100 g).

dynia to również ciekawy produkt kulinarny
Dynia królowa jesieni

Dynia skarbnicą zdrowia

Nie sposób jest przecenić jej wpływu na nasze zdrowie. Dynia jest bogata w szereg witamin i minerałów m. in. cynk, magnez, wapń i potas przy czym nie zawiera zbyt wielu kalorii, co szczególnie powinno przypaść do gustu osobom na diecie. Ponadto, ze względu na swoje pomarańczowe ubarwienie, zawiera znaczną ilość beta-karotenu – silnego przeciwutleniacza, który poprzez hamowanie procesów oksydacyjnych wykazuje m. in. działanie antynowotworowe. Obniża ryzyko wystąpienia raka żołądka, jelita grubego, płuc czy piersi. Poza tym beta-karoten zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolowych w ściankach tętnic, co ma bezpośrednie przełożenie na zapobieganie chorobom serca i regulowanie poziomu ciśnienia. Z tego względu jest szczególnie polecana osobom mającym problemy z krążeniem czy zmagającymi się z chorobami kardiologicznymi.

Dynia to kopalnia beta-karotenu

Dynia w jesiennej kuchni

Dynia jest doskonałym składnikiem zup, marynat, dżemów, przetworów, curry, leczo czy sosów, a także ciast i deserów. Ciesząc się darem lata w jesiennym wydaniu nie zapominajmy o naszej cennej polskiej dyni i wypróbujmy szereg przepisów na jej prozdrowotne i pyszne wykorzystanie.

Kupuj dynie bezpośrednio od producentów.

Pragniemy Państwa zaprosić na jesienne zakupy wielu odmian dyni, które są codziennie w ofercie naszych dostawców. Kupując od producenta macie Państwo gwarancję świeżości produktu i jego atrakcyjnej ceny.

Zapraszamy na zakupy.