08Wrz
By: MW khrybitwy.pl Wł.: 8 września 2019 In: Aktualności, News PL Comments: 0

Placki ziemniaczane – gotuj z nami

Chrupiące placki ziemniaczane są nie tylko pyszne, ale również niesamowicie sycące. Mogą stanowić samodzielne danie główne lub być dodatkiem do obiadu. Wszystko zależy od tego w jaki sposób je przygotujemy i z czym podamy. Przepis na standardowe wykonanie placków jest prosty. Przygotowanie ich nie wymaga od nas żadnych specjalnych zdolności kulinarnych.

Składniki potrzebne na przygotowanie tradycyjnych placków ziemniaczanych:
1 kg ziemniaków
1 cebula
1 ząbek czosnku
2 łyżki mąki pszennej
1 jajko
olej do smażenia
przyprawy (sól, pieprz)

Placki ziemniaczane prosto z patelni
Ziemniaki to podstawowy produkt na placki ziemniaczane

Najbardziej popularny przepis na placki ziemniaczane:

Ziemniaki obieramy i starannie myjemy. Następnie należy zetrzeć je na tarce o małych oczkach. Cebulę również obieramy, oczywiście myjemy pod bieżącą wodą i także trzemy na małych oczkach dodając do uprzednio przygotowanej masy ziemniaczanej, do której dodajemy również jajko, mąkę, sól i pieprz. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy cienkie placki z obu stron. Ich kształt zależy od sposobu nałożenia masy ziemniaczanej. Oczywiście placki najlepiej smakują gdy są spożywane od razu po ich przygotowaniu, czyli prosto z patelni. Takie tradycyjne, standardowe placki często podajemy ze śmietaną, z cukrem lub cieszymy się ich smakiem bez żadnych dodatków.

Możemy jednak przygotować placki na kilka innych sposobów, które oczywiście ciut odbiegają od podstawowej wersji jeśli chodzi o sposób ich przygotowania i smak. Nadal jednak ich zmiksowane wariacje smakowe przypadną Państwu do gustu.

Placki ziemniaczane zapiekane z żółtym serem lub mozarellą.

Tradycyjnie przygotowane, usmażone już placki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na każdym placku kładziemy plasterek żółtego sera ( może być starty) lub układamy na plackach pokrojoną w plasterki mozarellę. Posypujemy papryką i zapiekamy w piekarniku ok 15 minut w temperaturze 180 stopni.

 

Placki ziemniaczane z pieczarkami.

Do masy podstawowej dodajemy 200 g usmażonych wcześniej pieczarek z cebulką oraz pół łyżeczki przyprawy „Kucharek“. Wszystko dokładnie mieszamy i smażymy na oleju.

Placki z czosnkiem i ziołami.

Do przygotowanej masy ziemniaczanej dodajemy dwa ząbki drobno pokrojonego czosnku oraz majeranek i tymianek ( najlepiej jest wykorzystać do tego świeże zioła). Smażymy placki na gorącym oleju aż do przyrumienienia.

Placki ziemniaczane z dżemem.

Tradycyjne placki po usmażeniu można posmarować dowolnym dżemem, lub zdecydować się na dodanie dwóch łyżek dżemu do masy z której upieczemy nasze placki.

Placki ziemniaczane z bekonem i ziołami.

Masę podstawową wzbogacamy o 100 g bekonu pokrojonego w drobną kostkę. Dodajemy pół łyżeczki majeranku. Mieszamy i smażymy na oleju z obu stron.

Placki ziemniaczane z marchewką.

Dwie średniej wielkości marchewki trzemy na tarce o dużych oczkach. Dodajemy ją do masy ziemniaczanej, następnie smażymy placki z obu stron do uzyskania złotego koloru.

ziemniaki to podstawowy produkt przy pieczeniu placków ziemniaczanych

Ziemniaki wielu odmian i pozostałe produkty, w dobrych cenach kupicie Państwo u naszych dostawców na placu.

Zapraszamy na zakupy.

 

Gotuj z nami - placki ziemniaczane
Placek ziemniaczany z sosem pieczrkowym - wyśmienite dane taniej kuchni
Placki ziemniaczane z papryką czosnkiem i szczypiorkiem

Placki ziemniaczane z czerwoną papryką, czosnkiem i szczypiorkiem.

Wersja placków na ostro znajduje wielu zwolenników. Z łatwością można przygotować je, dodając do masy podstawowej drobno pokrojony czosnek oraz pokrojoną na cienkie, małe paseczki czerwoną paprykę. Dodajemy szczypiorek ( najlepiej świeży ) ,wszystko dokładnie mieszamy i smażymy. Oczywiście przed krojeniem naszych dodatkowych składników, musimy pamiętać o dokładnym ich umyciu najlepiej pod bieżącą wodą.

Placki ziemniaczane z brokułami i ziołami prowansalskimi

Kilka różyczek brokułu myjemy i następnie gotujemy przez ok. 10 minut w lekko osolonej wodzie. Po odcedzeniu rozgniatamy je widelcem i dodajemy do masy ziemniaczanej, którą wzbogacamy jedną łyżeczką ziół prowansalskich. Mieszamy i smażymy najlepiej na oleju.