27Mar
By: Khrybitwy.pl Wł.: 27 marca 2023 In: News PL Comments: 0

Już niebawem nadejdą Święta Wielkanocne, a więc czas przyozdabiania i zwiększonego spożycia jajek. To idealna okazja, by przyjrzeć się im bliżej – dowiedzą się Państwo, jakie wartości odżywcze skrywa w sobie ten produkt, czy popularne mity na jego temat mają w sobie ziarno prawdy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów oraz dlaczego warto w tym okresie odwiedzić nasz Rynek Hurtowy Rybitwy.

Bogate źródło witamin

Jajka to doskonałe źródło minerałów: wapnia, żelaza, cynku, potasu, magnezu, fosforu czy selenu; rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K; a także witamin z grupy B, które regulują prawidłową pracę całego układu nerwowego. To białko łatwo przyswajalne i pełnowartościowe, ponieważ zawiera wszystkie potrzebne aminokwasy, w tym również takie, których człowiek nie jest w stanie sam wyprodukować. Nie bez powodu w 1965 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała je za wzór, który do dziś służy do mierzenia proporcji aminokwasów w produktach.

Rozbite jajko zmniejszone

Żółtko zawiera więcej białka niż białko jajka!

Wydawać się to może zaskakujące, ale w 100 g żółtka znajduje się więcej białka, niż w takiej samej ilości białka jaja. Co więcej, to właśnie tam występuje luteina, która działa niczym filtr, chroniący nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zapobiega także powstaniu zaćmy, zwyrodnieniom plamki żółtej i poprawia widzenie.

Czy cholesterol zawsze jest zły?

Wiele kontrowersji budzi temat dużej ilości cholesterolu w jajkach. Należy jednak pamiętać, że istnieją jego dwa rodzaje: „dobry” i „zły”. Pierwszy z nich, to  związek naturalnie wytwarzany w naszym organizmie i niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania. Dzięki niemu wytwarzane są niektóre hormony i witamina D, a naczynia krwionośne są oczyszczane, tym samym znacznie zmniejsza się ryzyko zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe. Ponadto żółtko zawiera lecytynę, która łączy się ze szkodliwym cholesterolem i ułatwia jego wydalanie. Jajka mają korzystny skład tłuszczu i zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, których organizm nie potrafi syntetyzować. U osób zdrowych, jedzących według zaleceń, nie spowoduje to zwiększenia cholesterolu we krwi. Ograniczenie spożywania jajek wskazane jest jedynie u chorych na cukrzycę, miażdżycę lub z wysokim cholesterolem.

Spożycie

Jajka można przechowywać w lodówce przez maksymalnie trzy tygodnie. Proces starzenia nieco opóźnia naturalna warstwa ochronna na powierzchni skorupki – kutykula. Dlatego nie należy myć jaj przed włożeniem ich do lodówki, gdyż ryzykujemy, że drobnoustroje przedostaną się do wnętrza. Natomiast gdy chcemy je przyrządzić, najpierw trzeba je dokładnie umyć, a następnie sparzyć wrzątkiem. Najłatwiej strawne są jaja gotowane na miękko, czyli do 4 minut. Gotowanie powyżej 10 minut nie tylko powoduje straty witamin, ale i zmniejszenie wartości odżywczej białka aż o 40 proc. Ponadto długie gotowanie doprowadza do reakcji siarki z żelazem, przez co dookoła żółtka powstaje zielonkawa obwódka.

Gotowane jajka

Istnieje prosty sposób, by sprawdzić, czy jajko nadaje się do spożycia – wystarczy umieścić je w naczyniu z wodą, zanim zostanie poddane obróbce termicznej. Jeśli jest świeże, to pójdzie na dno, jajko średniej świeżości zawiśnie w połowie, a jeżeli wypłynie na powierzchnię – to znak, że jest już stare.

Kody na jajkach

Podczas zakupów zdecydowanie warto zwrócić uwagę na cyfry widniejące na skorupkach. Najbardziej wartościowe są jajka oznaczone symbolem 0 i 1.
Niestety, w sklepie najczęściej spotkamy pozostałe numery – 2 i 3. Informuje to konsumenta, że kury nioski całe swoje życie spędzają w zamknięciu, w warunkach, które pozostawiają wiele do życzenia. Skutkuje to tym, że łatwiej zapadają na choroby i konieczne jest dodawanie do ich pasz różnych środków leczniczych.
Jak można się domyślić, wiąże się to też
ze zmniejszoną zawartością składników mineralnych i witamin.

0 – jaja z chowu ekologicznego,

1 – jaja od kur z wolnego wybiegu,

2 – jaja od kur z chowu ściółkowego,

3 – jaja z chowu klatkowego

Kury na wolnym wybiegu

Zapraszamy na Rynek Hurtowy Rybitwy wszystkich tych, którzy zaczynają przygotowania do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i nie tylko! Nasi producenci dbają o najwyższą jakość sprzedawanych produktów, mając na uwadze zadowolenie klientów. Nieustannie prowadzona jest sprzedaż wiejskich, świeżych jaj w firmach:

  • Beata Duchnowska-Bochenek EGGSBO
  • Mariusz Turczyński JAJCO
  • Handel Hurtowy i Detaliczny Artykułów Spożywczych Anna Kopyciak
  • Jolanta Żmuda-Głowacz Firma Handlowa „JOLAPOL”
  • Sądecka Grupa Producentów Jaj „AGRO-FERMA” Sp. z o.o.
  • Mateusz Kozak Firma Handlowa Hurt-Detal
Jajka w pojemniku

Szczegółową lokalizację hurtowni można znaleźć na naszej stronie internetowej www.khrybitwy.pl w zakładce „OFERTA” ->BAZA FIRM”.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i życzymy smacznego jajka!